Svečano otvaranje Makerspace

U Podgorici je otvoren prvi Makerspace u Crnoj Gori. Ovaj prostor je posvećen razvoju proizvoda u okviru cirkularne i solidarne ekonomije. Makerspace „i2 Space“ je uspostavljen u okviru projekta „Ekosistem eko-inovacija i cirkularne ekonomije Zapadnog Balkana“ (EICEE) koji ADP-Zid sprovodi zajedno sa pet partnerskih organizacija iz pet zemalja u regionu, a uz podršku Evropske unije i Ministarstva javne uprave Crne Gore.

Ovaj inovativni prostor nudi potrebne alate i resurse za razvoj novih proizvoda, od 3D modelovanja i štampe, do obrade metala, drveta i plastike. Korisnici će moći da se služe laserskim i CNC mašinama, kao i da uče i usavršavaju svoje vještine kroz edukacije i obuke. Makerspace predstavlja centralno mjesto za inovacije i saradnju, otvoreno za sve građane, studente, učenike, kao i preduzetnike koji žele da pretvore svoje ideje u stvarnost.

„Makerspace nudi sve što je potrebno za kreativce. Ovdje možete ostvariti gotovo svaku ideju, od razvoja proizvoda do implementacije novih tehnologija. Sama ideja prostora vezana je za projekat koji vodimo na regionalnom nivou. Uključene su zemlje Zapadnog Balkana, a prostor će biti značajan resurs za sve koji žele da se upoznaju sa načinom rada mašina i razvojem proizvoda. Ono što smislite, ovdje možete da pretvorite u realnost“, istakla je Sanda Rakočević, izvršna direktorica ADP-Zid.

Igor Milošević, razvojni program menadžer u ADP Zidu, dodao je:

„Uložili smo mnogo truda i energije u obnovu ovog prostora, koji je opremljen po principima zelene ekologije. Ovdje će se raditi na razvoju novih ideja i proizvoda, ali i na uštedi energije i očuvanju okoline. Naš cilj je da ovaj prostor postane centar inovacija, koji sadrži sve segmente, od laboratorija i učionica do radionica. Svi koji žele da stvaraju i uče su dobrodošli. Radiće se na principu članstva, a to znači da će svako imati određeni broj sati koliko će moći da koristi mašine“, rekao je Milošević.

Vukašin Rakočević, menadžer Makerspace-a, naglasio je različite mogućnosti koje prostor nudi korisnicima.

„Imamo širok spektar mašina za rad sa različitim materijalima, uključujući metal, drvo i plastiku, kao i specijalizovane tehnologije poput CNC mašina, 3D štampača i lasera. Osim toga, jedan od naših ključnih projekata biće konverzija automobila sa dizel na električni pogon, što je savršen primjer primjene cirkularne ekonomije u praksi.  To nam je primarni projekat koji će uskoro da krene, a usput će da se radi na implementaciji ideja naših korisnika i onih koji žele da nauče nešto. Dođite da stvaramo“, pozvao je Vukašin Rakočević.

Milica Muhadinović, profesorica na Ekonomskom fakultetu, istakla je važnost povezivanja akademskog znanja sa praktičnim radom.

„Studentima pokušavamo da prenesemo kako da povežu koncepte održivog razvoja sa cirkularnom i socijalnom ekonomijom. Sada ćemo to moći i kroz rad u Makerspace-u. Kreativna industrija u Crnoj Gori pati od nedostatka ovakvih prostora, a ovo je prilika da se razvijaju ideje koje će imati dugoročan uticaj na društvo i ekonomiju“, zaključila je Muhadinović.