Klaster za jačanje socijalnih preduzeća
Projekat Klaster za jačanje socijalnih preduzeća predstavlja inovativnu inicijativu usmjerenu na podsticanje razvoja socijalnih preduzeća u Crnoj Gori, sa posebnim naglaskom na integraciju marginalizovanih grupa na tržište rada.
Projektom se želi izgraditi podržavajući ekosistem za razvoj socijalnih preduzetničkih inicijativa i time stvoriti povoljnije okruženje za njihov razvoj, u krajnjoj liniji doprinoseći socijalnom i ekonomskom blagostanju lokalne zajednice.
Od 1. oktobra 2023. godine počeo je sa implementacijom projekat Klaster za jačanje socijalnih preduzeća, koji će trajati narednih 16 mjeseci. Projekat predstavlja nastavak brojnih inicijativa ADP Zid koje su se ticale razvoja socijalnih inovacija ali i podrške socijalnoj i zelenoj ekonomiji. Takođe, to podrazumijeva i kapitalizaciju saradnje sa Diesis mrežom, pan-evropskom mrežom socijalnih preduzeća, ali i uključivanje u intervenciju i socijalno preduzeće Upbeat Hub, ćerku kompaniju ADP Zid, u smjeru osnaživanja praktične strane. Na taj način je formiran i tročlani projektni konzorcijum koji će i voditi implemetaciju datog projekta.
Osnovni cilj projekta je podrška procesu uključivanja ranjivih i teško zapošljivih grupa u zajednicu kroz razvoj socijalne ekonomije na lokalnom nivou. Specifični cilj projekta je doprinos izgradnji podržavajućeg ekosistema za razvoj i uspostavljanje inicijativa socijalnog preduzetništva koje stvaraju nove mogućnosti zapošljavanja za grupe isključene sa tržišta rada.
Intrevencija ima tri ključna stuba kojima se želi ostvariti promjena usmerena na jačanje kapaciteta Maker Space-a za razvoj proizvoda eko-socijalne ekonomije, razvoj socijalnih biznisa i njihovo klasterisanje, te podršku intrevencijama u javnim politikama.
WP1: Radni paket WP1 ima za cilj jačanje kapaciteta Maker space-a za proizvodnju eko-socijalnih proizvoda kroz obuku kandidata, opremanje prostora i mentorsku podršku za rad u Maker space-u, prodaju i marketing.
WP2: Radni paket WP2 usmjeren je na razvoj socijalnih preduzeća i uspostavljanje njihovog klastera putem analize tržišnih potreba, implementacije programa podrške i uspostavljanja zajedničkog radnog prostora sa pratećim uslugama.
WP3: Radni paket WP3 fokusira se na podršku mjerama u okviru politika kroz sastanke sa zainteresovanim stranama, kreiranje i sprovođenje predloga mjera za lokalni razvoj socijalnog preduzetništva, te podizanje svijesti putem komunikacionih aktivnosti.
Namjera je kreirati uslove za održivo zapošljavanje ranjivih grupa, kao i proizvodnju i prodaju proizvoda socijalnih preduzeća koji će zadovoljavati tržišne potrebe. Ovo uključuje aktivnosti poput obuke i sticanja veština potrebnih za rad u socijalnim preduzećima, opremanje dijela Maker space-a za razvoj eko-socijalnih proizvoda, i mentorstvo za rad u ovom prostoru. Ojačavanjem kapaciteta stvaraju se uslovi za podršku biznisima kroz drugi paket u razvoju i plasmanu proizvoda, kao i promociju dobre prakse kao oslonca u razvoju klastera socijalne ekonomije na lokalnom nivou.
Upravo taj segment obuhvata set aktivnosti kao što su analiza tržišnih potreba, implementacija programa podrške i mentorstva, i obezbeđenje prostora za rad i usluge u co-working prostoru Upbeat hub-a. Ove aktivnosti pružaju podršku odabranim idejama i započetim socijalnim biznisima u stvaranju uslova za održiv rad i umrežavanje u klasteru socijalne ekonomije na lokalnom nivou.
Ove prethodne aktivnosti trebaju biti uzor koji će inspirisati donosioce odluka da doprinesu budućem razvoju aktivnih mera za razvoj socijalne ekonomije. U tom procesu, realizacija aktivnosti projekta iz trećeg stuba, poput sastanaka sa zainteresovanim stranama i izradom predloga za neophodne mjere za uklanjanje prepreka za podsticanje razvoja socijalne ekonomije; konsultacije sa lokalnim upravama i kreiranje Lokalnog programa za razvoj socijalnog preduzetništva; i implementacija pilotske usluge iz Lokalnog programa, su od vitalnog značaja. Sve ovo će pratiti i implementacijakampanja za podizanje svesti i promocija razvijenog koncepta.
Projekat je podržan od strane EU, kroz poziv “Podrška zapošljavanju, socijalnoj inkluziji i socijalnom preduzetništvu” u okviru IPA II – Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru za 2020.
DIESIS Mreža
DIESIS je jedna od najrazvijenijih evropskih mreža, specijalizovana za podršku socijalnoj ekonomiji i razvoju socijalnih preduzeća.
Upbeat hub
Upbeat Hub je socijalno preduzeće i ćerka firma ADP Zid fokusirana na razvoj i implementaciju inovativnih rješenja i njihovu komercijalizaciju i dugoročnu održivost.
Pokretanje inicijativa za kreiranje Lokalnih programa za razvoj socijalnog preduzetništva
U skladu sa namjerom projekta Klaster za jačanje socijalnih preduzeća, fokusiranog na razvoj socijalnog preduzetništva naslonjenog na lokalne potrebe, pokrenut je set konsultacija za razvoj Lokalnih programa posvećenih razvoju socijalnog preduzetništva. Ovaj program ima za cilj da pruži lokalnim samoupravama smjernice potrebne za podršku lokalnim ekosistemima aktera socijalne ekonomije. Angažovanost lokalnih samouprava je od ključne važnosti za stvaranje okruženja koje će proizvesti primjere dobre prakse socijalnog preduzetništva, jer centralizovane mjere i planiranje ne mogu u potpunosti odgovoriti na jedinstveni kontekst i izazove pojedinačnih zajednica.
U periodu Maj – Jun organizovane su konsultacije sa čak 7 lokalnih samouprava koje su iskazale spremnost za učešće u procesu kreiranja lokalnog strateškog odgovora koji će pružiti podršku socijalnom preduzetništvu. Konsultacije su sproveden do sada u Opštinama Nikšić, Rožaje, Berane, Pljevlja, Mojkovac, Danilovgrad i Bar. Osnovna ideja je da kroz pojekte aktivnosti budu uključene makar 2 opštine sa sjevera naše zemlje, uzimajući potencijal za razvoj ovog oblika inicijativa.
Konsultacije sa lokalnim samoupravama su ključni korak u ovoj projektnoj aktivnosti. Kroz sastanke i intervjue, aktivno tražimo povratne informacije i uvide od zainteresovanih strana unutar lokalnih samouprava. Ove konsultacije imaju za cilj da razumiju specifične izazove sa kojima se suočavaju i nivo njihove spremnosti da učestvuju u zajedničkom naporu stvaranja modela podrške lokalnom preduzetništvu.
Pored toga, ovim konusltacijama se žele istražiti izazovi sa kojima se suočavaju socijalni preduzetnici na lokalnom nivou, kao i postojeće inicijative, propise i dostupne resurse i mogućnosti razvoja. Ova procjena potreba podržaće razvoj ciljanog i efikasnog programa.
Projekat Klaster za jačanje socijalnih preduzeća pdoržan je od strane EU u okviru IPA II – Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru za 2020.