Konferencija o socijalnoj i solidarnoj ekonomiji

U Podgorici, 29.11.2024. održana je regionalna konferencija o socijalnoj i solidarnoj ekonomiji. Cilj ove konferencije je da se umreže akteri u ovom sektoru širom regiona, kao i da se predstave dosadašnje i predstojeće aktivnosti koje se tiču ove sfere.

Jedan od panela u okviru konferencije je bio koncipiran na način da predstavnici partnerskih organizacija sa projekta „Ekosistem eko-inovacija i cirkularne ekonomije Zapadnog Balkana“ (EICEE) približe auditorijumu aktivnosti i koncepte kojima će se baviti njihovi makerspace-ovi uspostavljeni u okviru projekta EICEE. Panelisti koji su učestvovali ispred svojih organizacija su: Antonio Danilovski, Arno, Sjeverna Makedonija; Igor Milošević, ADP-Zid, Crna Gora; Dragan Miljković, Deli, Srbija; Driton Zhubi, Lens, Kosovo; Isa Zuhrić, Green Building Council, Bosna i Hercegovina.

Nakon predstavljanja kompletne regionalne infrastrukture kakva je uspostavljena zahvaljujući projektu EICEE, Igor je objasnio da je makerspace prostor koji je mješavina fabrike, radionice i učionice, i koji je namijenjen razvoju prototipa i proizvoda cirkularne ekonomije. U tom prostoru pod imenom ,,i2 Space“ se nalaze CNC mašine, 3D štampači, UV štampači, laser cutteri i još mnogo raznovrsne opreme koja će pomoći korisnicima da razviju svoj proizvod, usavrše ga i plasiraju ga na domaće ili čak evropsko tržište.

Antonio je predstavio koncept makerspace-a u Sjevernoj Makedoniji, koji je zamišljen kao repair shop i koji će se baviti popravkama igračaka, električnih uređaja, odjeće i drugih predmeta koji su u svakodnevnoj upotrebi… Kroz ovaj prostor, Arno planira da angažuje lokalne zanatlije koji će vršiti ove popravke i sprovoditi obuke za popravljanje određenih predmeta. Osim toga u njihovom prostoru takođe postoje i refill kontejneri gdje građani mogu doći i za određenu svotu novca uzeti samo onu količinu sapuna, deterdženta ili omekšivača koja je njima potrebna.

Dragan iz Deli-a je govorio o aktivnostima i lokaciji gdje se nalazi njihov makerspace. Naime, nalazi se u Naučno-tehnološkom parku u Nišu i imaju prostor koji se sastoji od radionice, sale za sastanke i gluve sobe. Ključna aktivnost koja će se sprovoditi u njihovom makerspace-u je upotreba gline za razvoj održivih proizvoda. U okviru njihovog prostora će se održavati radionice koje će podići kako svijest tako i kapacitete kada su u pitanju mnogi načini na koje se mogu od gline razvijati održivi proizvodi.

Driton je predstavio centar za recikliranje elektronike koji će funkcionisati u okviru njihovog makerspace-a. U tome prostoru oni sakupljaju, razvrstavaju i recikliraju djelove starih elektronskih uređaja kako bi doprinijeli smanjenju količine elektronskog otpada koja nastaje usljed učestale zamjene telefona i ostalih elektronskih naprava.

Na kraju, Isa je predstavio matchmaking space u Bosni i Hercegovini. Ovaj prostor je urađen energetski jako efikasno, te su unajmili studente arhitektonskog fakulteta da udahnu novi život u stari namještaj, i time značajno doprinesu razvoju, svijesti i korišćenju proizvoda cirkularne ekonomije. Glavni cilj ovog prostora je stvaranje mreže aktera zelene i cirkularne ekonomije i njihovo uvezivanje sa regionalnom infrastrukturom makerspace-ova u regionu.