Gejmifikacija za eko-socijalni razvoj: Mladi uče kroz igru

Gejmifikacija je koncept koji se sve više primjenjuje u obrazovanju, posebno kada je riječ o eko-socijalnom preduzetništvu. U okviru Erasmus+ projekta “Izgradnja kapaciteta za inovacije u obrazovanju za eko-socijalno preduzetništvo – BC4ESE”, fokusiranje na gejmifikaciju je imalo za cilj motivisanje mladih kroz elemente koji podstiču učenje kroz izazove, nagrade i napredovanje, slično kao u video igrama.

Tokom dvodnevnog Game Jam-a u Podgorici, mladi iz Crne Gore su zajedno sa drugim učesnicima razvijali ideje za igre koje obrađuju ključne teme eko-socijalnog preduzetništva poput nultog otpada, finansijskog i kriznog menadžmenta, kao i zelenih i digitalnih vještina. Najbolje ideje su potom dalje razvijane, a učesnici su imali priliku da se uključe u programiranje, kreiranje animacija i grafički dizajn igara.

Pored lokalnog Game Jam-a, organizovan je i trening u Splitu. Šesnaest učesnika, među kojima su četiri iz ADP-Zida, testirali su igre i bili zadovoljni njihovim sadržajem i dizajnom. “Kao učesnici, bili smo oduševljeni sadržajem i dizajnom predstavljenih video igrica. Razmijenili smo iskustva i mišljenja među sobom i sa učesnicima obuke. Igre će uskoro biti dostupne zainteresovanim i nudiće“ inovativne tehnike učenja iz oblasti eko-socijalnog preduzetništva.”

CEDRA Split, u ulozi domaćina i koordinatora BC4ESE projekta iskoristilo je priliku da proširi znanje učesnika o eko-socijalnom preduzetništvu. Pa je u okviru programa održana obuka i trening koji je uspješno završilo 16 mladih iz različitih zemalja. Program se fokusirao na dijeljenje znanja, podsticanje kreativnosti i izgradnju veza kroz radionice, diskusije i praktične aktivnosti. Vođeni trenerima CEDRA Split-a, učestvovali su u edukativnim aktivnostima i diskusijama, dajući svoje mišljenje u vezi programa i igrica, a sve u cilju poboljšanja istih.

Sumirajući svoje iskustvo u Splitu, učesnici su istakli da je ovo bilo putovanje otkrića, timskog rada i upoznavanja sa eko-socijalnim preduzetništvom. “Dok smo se opraštali, ponijeli smo sa sobom ne samo uspomene, već i obnovljen osjećaj svrhe, odlučnosti i zahvalnost za svoj doprinos u programu, srećni zbog novih poznanstava iz kojih se možda rode budući poslovni partneri. Neizmjerno smo zahvalni našim domaćinima na njihovoj entuzijastičnosti i doprinosima.”

Eco-SE-E-lab je inovativna web platforma koja nudi 18 gejmifikovanih obrazovnih modula, namijenjenih jačanju preduzetničkih vještina i ekološke svijesti među mladima. Ova dinamična platforma omogućava korisnicima da kroz interaktivne igre i virtuelne izazove istraže principe eko-socijalnog preduzetništva i primjere iz stvarnog svijeta.

Uz platformu, razvijen je i priručnik koji služi kao vodič za sve trenere i edukatore koji rade sa mladima u oblasti eko-socijalnog preduzetništva. Ovaj priručnik pruža detaljne informacije i savjete o optimalnom korišćenju Eco-SE-E-lab platforme kako bi se maksimalno podržao proces edukacije mladih o eko-socijalnom preduzetništvu.